Бориспільська Публічна бібліотека імені В‘ячеслава Чорновола

Календар подій
Партнери

Книжкова виставка «Великий державотворець»

11 жовтня 2022 р. Іванківський краєзнавчий музеї спільно з Іванківською сільською бібліотекою представили фото - книжкову виставку «Великий державотворець», присвячену 350- річчю від дня народження українського політичного, державного і військового діяча, Генерального писаря, Гетьмана Війська Запорізького, поета і публіциста, автора першої української Конституції Пилипа Степановича Орлика. В центрі виставки портрет і книга про П.Орлика, фотографії присвячені його життю і діяльності, а також широка панорама книг про добу козаччини та фотокопії першої української Конституції під назвою «Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорізького». Конституція Пилипа Орлика - документ великої значущості в історії українського державотворення, перша українська та одна з перших європейських конституцій. Навіть короткий виклад положень конституції П.Орлика вказує на його однозначну прогресивність. Зокрема, йдеться про відокремлення влади законодавчої та виконавчої від судової, а також про обмеження влади самого гетьмана і, головне, про захист людей від різноманітних утисків та беззаконня, що чинилися урядовцями і доводили народ до скрути. Конституція також передбачала політичну незалежність України від Московії та розбудову незалежної від Московського патріархату української православної церкви.

Вперше на виставці представлена краєзнавча література козацької доби зокрема, місто Бориспіль у ХVІІІ ст., нариси про Бориспільську, Вороньківську, Баришівську і Березанську сотні Переяславського полку, а також книги про родовід гетьмана Івана Сулими (Сулимівський і Мотижинський архіви), книги про українських гетьманів Дмитра Вишневецького, Петра Конашевича - Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Мазепи та ін. Чільне місце зайняли книги Дмитра Яворницького «Історія Запорізьких козаків» та інша література.

Весь життєвий шлях Пилипа Орлика був підпорядкований об’єднанню всіх українських земель під гетьманською булавою, привертав увагу європейських володарів до трагічної долі рідної країни, розділеної між зажерливими сусідами. На жаль за життя він не зміг побачити батьківщину вільною, але залишив по собі світлу пам’ять.

На честь українського державника і політика у шведському місті Крістіанстаді на будинку, в якому гетьман жив упродовж 1716-1720 років, відкрито бронзову пам’ятну плиту. Віднині ім’я його навіки внесене в історію українського права та суспільно - політичної думки, увічнене монументально в Україні. Одна з найзатишніших вулиць столиці України носить ім’я Пилипа Орлика. А у червні 2011 року відкрито пам’ятник великому гетьману у Києві.

Андрій Зиль, Науковий працівник Іванківського краєзнавчого музею;
Петро Зінченко, член Національної спілки краєзнавців України.